به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

این توضیحات و عنوان از ویرایش قالب ، قابل تغییر است.

مکان تبلیغات شما

امکانات وب

پر مخاطب ها

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  «خوشا باد شیراز در حال بی‌نظیرش/خداوند متعال نگهدارش باد.» حافظ شاعر ارجمند قرن چهاردهم و اهل شیراز چنین نوشت، بیتی که برای بسیاری شعار غیررسمی پایتخت گرانقدر فرهنگی ایران شده است. شیراز شهری است غرق در تاریخ و شعر و باید آن را در رأس سفرهای هر گردشگری قرار داد. در اینجا 10 مورد از موارد ضروری را که باید هنگام بازدید از این مرکز تاریخی هنر، ادبیات و سیاست انجام دهید، مرور می کنیم.  بازار وکیل
  بازار فوق‌العاده فتوژنیک وکیل، بازار اصلی شیراز و خانه صدها مغازه و غرفه است. این بازار که به طرز رضایت بخشی دخمه پرپیچ و خم است، مکانی برای خرید قالیچه، ادویه جات، جواهرات و کالاهای خانگی است. با برخورد به چای‌خانه‌ها، حیاط‌ها، کاروانسراها و حمام سنتی، ممکن است برای گشت و گذار در کل بازار وکیل به بیش از یک بعد از ظهر نیاز داشته باشید. سقف‌های طاق‌دار نمونه‌ای از معماری قرن هجدهم زند است و فضای خنک و دلپذیری را ایجاد می‌کند که می‌توان در آن پیچید.  باغ ارم
  شیراز به خاطر پرورش باغ‌های خوبش معروف است و ارم بی‌نظیر الگوی آن است. ارم در باغ‌های گیاه‌شناسی دانشگاه شیراز قرار دارد و مملو از درختان سرو، پرچین‌های اصلاح‌شده و بوته‌های رز است. در مرکز آن یک استخر کوچک و یک کاخ باشکوه از دوران قاجار قرار دارد، اگرچه برای عموم بسته است. این باغ درست در شمال رودخانه خشک و روبروی دانشگاه واقع شده است.  مقبره شاه چراغ
  مقبره شاه چراغ آرامگاه زیبای دو تن از برادران شهید علی رضا امام هشتم شیعیان است. اگرچه در قرن نهم کشته شد، اما محل دفن امروزی از زمان قاجاریه توسعه قابل توجهی داشته است. حیاط مرکزی دارای یک آبنما در مرکز آن است و حرم دارای کاشی کاری های ایرانی و پیچیده آبی و نمای داخلی آینه کاری شده خیره کننده است که آن را به یکی از زیباترین مساجد شیراز تبدیل کرده است.


  مسجد نصیرالملک
  در نزدیکی شاهچراغ، مسجد نصیرالملک که به مسجد صورتی نیز معروف است، یکی از بناهای معروف شیراز است. مسجد دوره قاجار که در سال 1888 تکمیل شد، به دلیل فضای داخلی رنگارنگ دلپذیرش مشهور است: پنجره‌های رنگارنگ، کاشی‌ها و طاق‌های رنگ‌آمیزی پیچیده، و فرش‌های ایرانی بی‌شمار زیبایی‌شناسی مسحورکننده و کالیدوسکوپیک را ایجاد می‌کنند که نمی‌تواند شگفت‌انگیز باشد. هر زاویه از مسجد نصیرالملک با ردیف‌هایی از ستون‌های حکاکی‌شده با ظرافت، فتوژنیک‌تر از قبل است.

  آرامگاه حافظ
  حافظ را می توان محبوب ترین و مورد احترام ترین شاعر در کانون وسیع ادبیات فارسی دانست. ایرانیان از هر قشری که استاد غزل (قصه ای کوتاه، عاشقانه و قافیه) به حساب می آیند، می توانند ابیات او را به صورت درخواستی نقل کنند. آرامگاه او در باغی در شمال شرقی شیراز قرار دارد. بیش از یک جاذبه توریستی، به عنوان یک مکان زیارتی برای شیفتگان او در سراسر جهان عمل می کند. از بخت خود بگویید، از چایخانه در محل بازدید کنید، و در حین پرسه زدن در محوطه های وسیع، به تفاوت های ظریف نبوغ غنایی او فکر کنید.

  آرامگاه سعدی
  سعدی شاعر قرن سیزدهم، پیشرو مهم حافظ و یکی از گرامی ترین نیاکان شیرازی های امروزی است. بسیاری از عبارات صریح او به مقام ضرب المثل دست یافته اند و او به دلیل سادگی پایدار بیتش بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. آرامگاه او کمتر از حافظ شلوغ است، اما در همان نزدیکی قرار دارد و ارزش بازدید در همان روز را دارد. چایخانه زیرزمینی پس از کاوش در باغ گل رز و درخت سرو، مکانی خنک برای شادابی به خود ارائه می دهد.

  پرسپولیس
  تخت جمشید یا به فارسی تخت جمشید پایتخت تشریفاتی باشکوه امپراتوری هخامنشی در بیش از 2500 سال پیش بود. این مکان که توسط اسکندر مقدونی غارت شد، نشان دهنده اوج دستاوردهای سیاسی و معماری ایران باستان است. سایت میراث جهانی یونسکو در حدود 70 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد و تورها شما را در یک سفر یک روزه از مرکز شهر می برند. ویرانه های چشمگیر به چند ساعت کاوش نیاز دارند، اگرچه آب زیادی مصرف کنید، زیرا آفتاب ظهر می تواند بسیار نابخشودنی باشد.


  نقش رستم و نقش رجب
  تور تخت جمشید باید شامل بازدید از آرامگاه های صخره ای و نقش برجسته های نقش رستم و نقش رجب باشد. اولی متشکل از چهار مقبره عظیم است که بر روی صخره‌ای ساخته شده‌اند. در زیر برخی از نقش برجسته‌های سنگی را مشاهده خواهید کرد که پیروزی‌های مختلف امپراتوری ساسانی را نشان می‌دهند، مانند زانو زدن امپراتور روم والیریان در برابر شاپور اول. چهار نقش برجسته ساسانی دیگر در نقش رجب کمتر دیده می‌شود که تنها پنج دقیقه با آن فاصله دارد.

  پاسارگاد
  آخرین توقف در سفر یک روزه شما به خارج از شهر باید پاسارگاد باشد، مرکز سیاسی هخامنشی که قبل از تخت جمشید است. در 50 کیلومتری دیگر از جانشین معروف‌تر خود، راحت‌ترین مقصد نیست، اما وقار چشمگیر آرامگاه باستانی کوروش کبیر، که اکنون توسط زمین‌های خشن احاطه شده است، این تلاش را توجیه می‌کند. بنیانگذار امپراتوری هخامنشی، مقبره منزوی او بر روی پایه ای وسیع ساخته شده است و ظاهراً اسکندر مقدونی پس از فتح تخت جمشید، از آن بازدید کرده است.


  ارگ کریم خان
  ارگ (یا ارگ به فارسی) که در مرکز قرار دارد، در قرن هجدهم توسط بنیانگذار سلسله زند، کریم خان ساخته شد. ارگ که شیراز را پایتخت خود کرده بود، یکی از پروژه های عمرانی بلندپروازانه کریم خان در این شهر بود. این قلعه مرتفع و مستطیل شکل، دارای چهار برج مدور (که در طول تاریخ به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند) دارد و در داخل غیرعادی‌تر از بیرون است. پس از ورود به داخل، می‌توانید از سایه درختان مرکبات و چکه‌های ملایم استخر مرکزی، قبل از کاوش در موزه خوش‌دست‌آمد دوره زند، لذت ببرید.

  alavi
  يکشنبه 13 شهريور 1401 - 13:21
  بازدید : 839
  برچسب‌ها :

  آمار سایت

  آنلاین :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید هفته گذشته :
  بازدید ماه گذشته :
  بازدید سال گذشته :
  کل بازدید :
  تعداد کل مطالب : 6
  تعداد کل نظرات : 1

  خبرنامه